A forint reálfelértékelődésére, hiteles inflációs politikára, szigorú és következetes kamatpolitikára, a gazdaság hatékonyságnövelésére van szükség ahhoz, hogy tűrhető felzárkózási pályán legyen Magyarország a következő évtizedben – értettek egyet vezető közgazdászok a Portfolio csütörtöki Hitelezés 2023 konferenciájának záró, makrogazdasági kerekasztal-beszélgetésében. Surányi György, Tardos Gergely és Virovácz Péter véleményét ismerhette meg a szakmai közönség.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása, melynek keretében szerkesztve közöljük a ma megrendezett Property Investment Forum 2022 konferencia makrogazdasági paneljén elhangzottakat, melyben a résztvevők egyebek mellett az energiaársokk, az euró árfolyam, a hazai növekedési kilátások és más makrogazdasági tényezők ingatlanpiaci implikációit vitatták meg. A panelbeszélgetésen részt vett Zsiday Viktor, a Citadella alap portfólió menedzsere, Tardos Gergely, az OTP Bank elemzési központjának igazgatója, Madár István, a Portfolio vezető makroelemzője, a moderátor pedig Bán Zoltán, a Portfolio Csoport vezérigazgatója volt.
Jelenleg minden a gázárak körül forog, ezért nehéz gazdasági előrejelzéseket is tenni – hangzott el a Portfolio Property Investment Forum konferenciájának panelbeszélgetésében. A közgazdászok szerint a fő kérdés az, mennyire lesz mély és hosszú a recesszió a gazdaságban, de van esélyünk arra, hogy ne egy több évig elhúzódó válság felé tartsunk éppen. Közben viszont bőven vannak kockázatok, a forintot például fontos lenne 400 körül stabilizálni, hogy ne legyen még nagyobb a baj.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon jelentkező podcastjének szerdai adása. A műsor első felében a forinttal foglalkoztunk, a hazai fizetőeszköz ugyanis egy év alatt körülbelül 15 százalékot veszített értékéből az euróhoz képest. Arról, hogy milyen hatások és tudatos gazdasági döntések állhatnak a háttérben, illetve, hogy egy recesszióban milyen pozitív implikációi lehetnek, ha gyengül a forint, Tardos Gergelyt, az OTP Bank elemzési központjának igazgatóját kérdeztük. Az adás második részében Eölyüs Endre, a Mastercard Magyarországért felelős vezetője volt a Checklist vendége, aki egyebek mellett arról beszélt, hogy Magyarországnak miben kell még fejlődnie, hogy készpénzmentes országgá váljon.
Mi lesz a magyar gazdaság egyensúlyával, az inflációval és a forinttal, mi lesz a hitelezéssel és mibe érdemes fektetni most? Bod Péter Ákos, Tardos Gergely és Zsiday Viktor válaszolt Madár István, a Portfolio vezető elemzőjének makrogazdasági kérdéseire a Portfolio mai Hitelezés 2022 konferenciájának utolsó panelbeszélgetésében.
Sok tanulsággal szolgált az elmúlt év, hiszen a recesszió utáni gyors felpattanást az infláció világszintű erősödése követte, és az ellátási láncok még mindig nem álltak helyre, velünk van még a chiphiány és más alapanyagok hiánya. Az energia ára, például a földgázé továbbra is magas a korábbiakhoz képest, ez rántja magával a műtrágyát, így a mezőgazdaságot, a magas takarmányárakat az állattenyésztőknek kell kigazdálkodniuk, de végső soron mindez a fogyasztókat terheli, minderre sokféleképpen reagáltak a kormányok - hangzik el az OTP Podcast legújabb epizódjában, amelyben a szakértők egyebek mellett arra is keresik a válaszokat, hogy milyen év lehet az idei a globális gazdaság számára.
Rövid távon a rosszabb forgatókönyv valósult meg, vagyis a járvány második hulláma bejött, így a negyedik negyedév ismét visszaesést hozhat a gazdasági aktivitásban. Ha azonban a vakcina hatékony lesz, akkor a világ viszonylag hamar visszatérhet a korábbi gazdasági modellhez. A válság nagyon mély, de a harmadik negyedév bizonyítja, hogy lehetséges a gyors kilábalás. Hogy az ingatlanpiacon, azon belül is az irodapiacon mikre kell odafigyelni, arról Tardos Gergely, az OTP Bank, Elemzési Központ igazgatója a Property Investment Forum 2020 konferencián beszélt. A cikk a szilveszteri, 18 részes ingatlan-kalendárium része, melynek eddig megjelent videói ide kattintva érhetők el.
Ismét kiújul a kereskedelmi háború, a jogállamisági feltételrendszer miatt már jövőre zavar lehet az EU-s pénzekkel, nem sikerül elérnünk az immunitáshoz szükséges átoltottsági szintet - csak néhány azok közül a negatív kockázatok közül, amelyek bekövetkezését a hazai makrogazdasági elemzők (bár nem tartják valószínűnek) nem zárják ki. Mint az előző években, idén is megkérdeztük az elemzőket arról, hogy mik azok a csekély valószínűségű, de megvalósulásuk esetén jelentős hatású események, amelyek a feje tetejére állíthatják jövőre a világgazdaságot.
Mi történt az utóbbi három hétben a világban és Magyarországon, ami miatt ma már koronavírus-válságról beszélünk? Milyen sajátosságai vannak a válságnak, és ilyen eszközökkel lehetne kimászni belőle? Meddig tart a gazdasági visszaesésből a felkapaszkodás? Többek között ezekről a kérdesekről beszélgettünk a Portfolio első online "mini-konferenciáján", ahol gazdasági szakértőkkel beszélgettünk, vitatkoztunk. Ebből adunk egy kis ízelítőt. Zsiday Viktor (Citadella) szerint ez olyan, mint egy háború, Regős Gábor (Századvég) szerint ez a válság nem olyan int egy egyszerű másnaposság, de előző éjszaka ki is raboltak minket. Az országok egységes fellépésének hiánya és néhány ország kifejezetten elkésett fellépése miatt lassú lesz a normalizáció, mondja Virovácz Péter (ING). Tardos Gegely (OTP Bank) a munkaerőpiaci sérülékenységről beszélt, az elbocsátások után nehezen építik fel a cégek újra a munkaerőbázisukat. A kulcs: a vállalatokat rá kell bírni, hogy a következő hónapokban ne építsék le a munkaerőt.
Leértékelődő pályán maradhat a forint, így ne lepődjünk meg azon, ha 2020-ban új történelmi mélypontot is látunk az euró ellenében - a Portfolio által megkérdezett elemzők összességében így vélekednek a hazai fizetőeszköz 2020-as kilátásairól. Arra is kíváncsiak voltunk, milyen árfolyamra számítanak a nyári hónapokban.
Beindul a zöld deal, Európa, illetve azon belül Németország a fiskális lazítás útjára lép, Donald Trump elveszíti az elnökválasztást, globális pain trade – a Portfolio által megkérdezett elemzők pozitív kockázatai a 2020-as évre. A tegnap felvázolt veszélyforrások mellett most bemutatjuk a lehetséges kedvező forgatókönyveket, hogy olvasóink mindenre felkészülhessenek.
Nem csitul a kereskedelmi háború, elszáll a dollár, tartósan a cél fölé kerül a magyar infláció, megbukó olasz kormány, technikai recesszió a fejlett világban, kínai lassulás és adósságválság, német ingatlanlufi kipukkanása – érdemes tisztában lenni a 2020-ban várható legnagyobb negatív kockázatokkal. A Portfolio pedig a hagyományokhoz híven a hazai makroelemzők segítségével felkészíti az olvasókat ezekre (is).
Eszkalálódó kereskedelmi háború, Donald Trump amerikai elnök "elszabadulása", amerikai kormányzati leállások, amerikai és német recesszió, politikai kockázatok, patthelyzet Németországban - többek között ezeket a negatív kockázatokat említették meg a Portfolio által megkérdezett közgazdászok a 2019-es évre. Bemutatjuk, mire érdemes felkészülni, hogy senkit ne érjen meglepetés jövőre.
Véget érő kereskedelmi háború, a protekcionista nyomás enyhülése, a több Európát támogató erők előretörése, magasabb kelet-európai növekedés, rendeződő olasz helyzet - csak néhány pozitív kockázat, amelyet a Portfolio által megkérdezett közgazdászok említettek a jövő évi gazdasági kitekintőjükben. Az sem kizárt, hogy az Egyesült Államok elnöke ismét megnyomja a költekező gombot.
Nem számítanak érdemi forinterősödésre az OTP elemzői - derült ki Tardos Gergely előadásából a bank exportrendezvényén. A szakember szerint nagy bizonytalanságot hordoz a devizahiteles csomag és a várható forintosítás mellett az ukrán válság és az amerikai Fed várható kamatemelése is.
Változatlan gazdaságpolitikai keretrendszer mellett a magyar gazdaság nem tud gyorsabban növekedni a régió többi országánál - fejtette ki a Portfolio.hu-nak az OTP által támogatott legutóbbi befektetői klub keretében Tardos Gergely. Az OTP Elemzési Központjának vezetője a kamatcsökkentési sorozattal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy egyre szűkebb a mozgástér, 2014 második felében kamatemelés is jöhet.
Megnézzük, mit gondolnak az elemzők.
Acemoglu figyelmeztet.
Michelle Obama kihagyja.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.